2 Haziran 2011

Tanrı üzerine

Birtakım alıntılar...

"On altıncı yüzyılda Pantagruel'in son kitabının son bölümünde 'Tanrı diye adlandırdığımız merkezi her yerde çevresi hiçbir yerde olan o 'zihinsel küre'ye göndermede bulunuluyordu. Ortaçağ görüşünde bunun anlamı açıktı: Tanrı her yaratıkta, hiçbiri tarafından sınırlandırılmadan bulunur. Süleyman Peygamber 'Bak, Sen göğe ve içindeki dünyalara sığmazsın' diyordu (I Krallar 8:25)".*

"... Giordino Bruno, yıldızları hapseden kirişlerin kırılmasını özgürleşme olarak görmüştü. La cena de le ceneri'de dünyanın sonsuz bir nedenin sonsuz bir etkisi olduğunu ve tanrısal olanın yakınımızda olduğunu öne sürmüştü, 'çünkü o, bizim kendi içimizde olduğumuzdan daha çok içimizdedir'. Copernicus'un uzayını insanlara açıklamak için sözcükler aradı ve ünlü sayfasında şunu yazdı: 'Kesin olarak söyleyebiliriz ki, evren merkezin tümüdür, ya da evrenin merkezi her yerde, çevresi hiçbir yerdedir" (De la causa, principio, V)".*

Tanrıyı veya varoluşunun nedenini arayan ve bulamayan insanların yegane probleminin "benlik"lerine hep başkalarının gözünden bakmak olduğunu düşünüyorum. Çoğumuz, Kendi'mizden ve dolayısıyla tanrıdan çok uzağız.

* Borges - Öteki Soruşturmalar

2 yorum:

bta dedi ki...

İlgini çekebilir:
http://www.youtube.com/watch?v=uD-vD42yRMw

Passiflora dedi ki...

geçen gün senin blogunda görünce iki bölümünü izledim o belgeselin. çok güzel gerçekten. devamını da bulmaya çalışacağım.

o belgeselde, o kaskı geliştiren bilim insanı tanrıyı bizim sanki beynimizin ürettiği gerçeğine ulaşmaya çalışıyor. fakat aynı bulgu, birçok farklı şekilde de yorumlanabilir.