14 Haziran 2008

Beypazarı-2

Beypazarı'na Ankara'dan İstanbul Yolu ile Ayaş üstünden gidiliyor, dura kalka 1.5-2 saatlik bir mesafede. Öğle vakti oraya vardığımızda ilk Hıdırlık Tepesi'ne çıkıp Beypazarı manzarasına baktık, yukarıdan eski ve yeni şehri gördük ve tabi yeni şehrin içler acısı çirkinliğini. Sonra çarşıya indik ve tam çarşının merkezindeki Değirmencioğlu Han'da fiks menüden yedik; acılı tarhana, bol ekşili yaprak sarma, etli pilav ve baklava. 80 katlı olduğunu iddia ettikleri cevizli baklava yine lastik gibiydi (görüntüsü güzel olsa da), annem nişasta kullanmazlarsa böyle olduğunu belirterek yine hayatımda bir konuya açıklık getirdi.

Bir senede yemekler hiç değişmese de kasabanın içi çok değişmiş. Yollar arnavut kaldırımı döşenmiş, yerel el işleri satılsın diye yeni bir çarşı yapılmış, eski evler restore edilmiş ve yeni yapılanlar da eski mimari örnek alınarak yapılmış, çok takdir ettim son bir yıldaki değişimleri. Yemekten sonra şu yukardaki fotografta gördüğünüz mavi tabelalara dayanarak Yaşayan Müze'ye mi gitsek Kültür Tarihi Müzesi'ne mi diye sordum, annem de "ya bırak müzeleri gel alışveriş yapalım, benim hayata bakışım değişti" dedi. Artık müze gezmek istemiyormuş, benim de canıma minnet tabi :)

Neyse sonuçta biz o dokuma tezgahı senin bu gümüşçü benim gezdik ve dudağımızı uçuklatan ucuzlukta fiyatlarla bir şeyler aldık. Bir akik taşlı sade işlemeli gümüş yüzük 8YTL idi mesela, yazıyla SekizYeniTürkLirası. Çeyizlik de çok güzel şeyler vardı, yorganlar filan.


9 yorum:

passive dedi ki...

çok geziyosun ipek.
sevgiler.

Passiflora dedi ki...

İstanbul'a döniyim hiç gezmicem hep ders çalışcam geeçekteen :)

Gozde Otman dedi ki...

gezmek, uyumak, yemek en guzel seyler, degılde ne?
bu arada sen ne taraflardasın kı ya ?
ne zaman kahve ıcın bulusuyoruz:)

Passiflora dedi ki...

geldin mi yoksa geldin mi geldin mi geldin mi

Passiflora dedi ki...

bu arada ne kahvesi yaa hamdi var daha go mongo var tavacı recep usta var. var da var kahveyi üstüne artık :P

Gozde Otman dedi ki...

yaa evet hepsı var ama..., ben rejımdeydım...
yazıs ya once yıcez, sonra da ustune ıcıcez;)

Passiflora dedi ki...

ahaha bi an çok korktum, yalnız ben bi 5 kilo kadar aldım daaa, ben de az yicem bu aralar nası olcaksaaa... bi de "yazış" demeyi özlemişim valla.

skoer dedi ki...

hani havuç lokumu, hani beypazarı kurusu?

Passiflora dedi ki...

aldım ki ikisinden dee :) geçen sen demiştin havuç lokumu diye bu sefer aldım.