28 Mayıs 2007

suç ve ceza

bir kağıt parçasına yazmışım, kaybolup gitmesin diye buraya yaziyim dedim. suç ve ceza'dan bir alıntı (MEB baskısı, 2. kitap, sf. 40.):

- o, kimseyi sevmiyor ki, diye kesip attı. belki de hiçbir zaman sevmeyecektir.
- yani, sevmeye kabiliyeti mi yok?

bu kadar.

9 yorum:

iyacp dedi ki...

merhaba,
altunbileklerde çok güzel kiraz var(dı) haber vereyim dedim. 2,69'a. yok yok 2,69'u salladım.

Passiflora dedi ki...

meraba,
sen altunbilekler kazıkçı dedin diye artık çağdaştan meyve alıyorum hehe. bi bakiyim madem altunbileklere, affedici olmak lazım dimi?

bloga yorum olarak "kirazı sevelim" dediğini var sayıyorum :)

Rüzgar dedi ki...

sevgiyi ifade etmek hakikaten bir yetenek gibi sanki. ve bir boyut üzerinde değerlendirmek lazım. bazıları az, bazıları çok yetenekli olabiliyor. ha bir de herkesin tarzı da birbirinden farklıdır.
ben bir flm izlemiştim yıllar önce. filmin ne olduğunu bile hatırlamıyorum ama bir sahne var ki, öyle vurdu ki beni. br adam var filmde, evli. karısıyla mecbur kalmadıkça ilişki kurmuyor, konuşmuyor ve kadına kötü davranıyordu. kadın da hiç konuşmuyordu ve öyle mutsuzdu ki. evin içinde sessiz bir hizmetçi gibiydi yalnızca. sonra bir gün adamı terk edip gidiyordu. adam çok üzülüyordu ve arkadaşına "çay koyarken bileziklerinin çıkardığı şıngırtıyı özledim" diyor.
bazıları sevgiyi ya da aşkı ifade edince büyüsünün bozulacağından, değerini yitireceğinden korkar.
öyle işte...

Passiflora dedi ki...

sözel ifade etmemek bana da gayet doğal geliyor da, davranış olarak kötüyse yani sevgi davranışlara yansımıyorsa ki kanımca insan içindeki bir duyguyu mutlaka dışarı yansıtır davranışlarıyla (pasif bir yolla olsa bile). "one can not not communicate, one can not not behave" derdi hocamız. sevdiği halde kötü davranmaksa hastalıklı bir durum gibi değil mi?

Rüzgar dedi ki...

valla burak'tan farkın kalmadı benim için. her boka da hastalık demeyin bir yaaaa.

Passiflora dedi ki...

he, ben psikoloji okumasaydım da sevdiği insana kötü davranan birinin hasta olduunu düşünürdüm valla, napiim.

Gorgonthalas dedi ki...

belki çeviri sorunudur fakat, eğer sevmeyi bir kabiliyet olarak görürsek bu sonradan edinilmiş ve geliştirilmiş imajı veriyor. sadece bu kadarıyla bana tek anlattığı, sevmek için hiçbirşey yapmıyor.

bu durumda sevgiyi ifade etmek bu öğrenme sürecinde önemli bir yer alıyorsa, deneyimlerle çeşitleniyorsa, basitçe sevgisini göstermeyene de sevmeye kabiliyeti yok diyebiliyoruz.

asıl ilginç olanı bunu bir kağıt parçasına yazdıracak derece önemli olan nedir sorusu. sanırım "aa evet bende yıllardır va fakat kullanmaya kullanmaya köreldi sanırım." gibi bir ifadeyi artık garipseme hakkımızın kalmaması.

Passiflora dedi ki...

evet bana garip geliyor bir insanın sevememesi, sevse de hemen sıkılması ya da sevdiğini gösterememesi.

dikkatsiz dedi ki...

bkz.
http://55882.blogspot.com/2007/01/ak.html